«ЧЕРНІГІВЦІ ВИСТОЯЛИ. Місто відновлюється та допомагає ЗСУ наближати перемогу», — ЛОМАКО ПРО ТЕ, ЯКИМ БУВ 2023 РІК для Міста-героя

28.12.2023 | Місто

27 грудня в Чернігівраді Олександр ЛОМАКО, виконуючий обов’язки мера, розповів про роботу міської ради, ділився планами на наступний рік.

ЯКІ СТОСУНКИ МІЖ МВА І ЧЕРНІГІВРАДОЮ

Олександр Ломако, в.о. міського голови з донькою на різдвяній службі в Спасо-Преображенському соборі 25 грудня. Перша служба українською мовою за багато-багато років

— Без місяця рік, як Чернігіврада співіснує з МВА під керівництвом Дмитра Брижинського. Було багато різних і цікавих моментів. Розкажіть.
— Про стосунки кількох людей одному, мабуть, некоректно коментувати. Міську раду обрали чернігівці. Представники військової адміністрації —призначені. Це інший рівень відповідальності, перед тими людьми, хто їх призначав.
Чернігіврада для того, щоб вирішувати питання людей, допомагати місту розвиватися. Військова адміністрація створена, аби перешкоджати міській раді цим займатися. Принаймні, таке враження складається. Декілька разів під загрозою були аспекти життєдіяльності міста. Наприклад, у вересні ми були за крок від того, щоб комунальники перестали вивозити сміття. Бо міська військова адміністрація не погоджувала прийняту міською радою програму щодо компенсації вартості послуг комунальному підприємству «АТП-2528». Ми вирішили це питання. У листопаді, у грудні та буквально вчора (26 грудня) міг зупинитися громадський транспорт. Чернігівці про це не знають. Нам потрібно було додаткове фінансування, але не було погодження. Це питання також вирішено.
Десь доводиться використовувати дипломатичні навички, аби переконати. Бо для мене головна відповідальність, щоб у місті все працювало, незважаючи на наявність двох органів, які відповідають за бюджет.

ЩО ЗРОБИЛИ

— Для всіх нас це був важкий час, другий рік повномасштабного вторгнення. Для Чернігова це був ще й рік політичного тиску на місто, який розпочався з рішень судів про відсторонення міського голови, створення міської військової адміністрації, — розпочав Олександр Ломако. — Усі пам’ятають, в яких умовах розвивалося і жило місто. Чернігів став форпостом самоврядування, боротьби за демократію, її збереження. На нас дивиться вся країна. Я вважаю, нам вдалося зберегти місцеве самоврядування. Чернігівці вистояли. Місто продовжує відновлюватися, підтримувати Збройні сили України та наближати нашу Перемогу.
Було багато зроблено по відновленню міста: у сфері освіти, охорони здоров’я, критичної інфраструктури, теплогенерації. Після багаторічної оренди ми повернули в управління громадою чернігівську ТЕЦ. Вчасно розпочали опалювальний сезон. Хоча тільки 20 серпня забрали цей майновий комплекс.
Розвивали міжнародну співпрацю. З’явилися міста-побратими. Залучили кошти іноземних донорів, це приблизно 775 мільйонів гривень, які розподілили на різні напрямки.
Очно працює 28 шкіл. Одна, №4, працює онлайн. У цьому році в школи пішло 23 тисячі дітей, це вдвічі більше, ніж 1 вересня 2022 року. За цим стоїть неймовірна робота. Тільки на заклади освіти, на фінансування по їх відновленню в цьому році було виділено 302 мільйони гривень на школи і 60,5 мільйона на садочки. 41 садок працює, ходять майже сім тисяч дітей. І є вільних майже тисяча місць. Працюють усі заклади охорони здоров’я. Надаються всі послуги, пов’язані з прибиранням міста.
На соціальні програми в цьому році було виділено більше 80 мільйонів гривень. Це підтримка чернігівців, які постраждали під час воєнних дій. Програми підтримки народжуваності дітей. Також були виділені кошти на матеріальну допомогу всім працівникам комунальної сфери, які забезпечували життєдіяльність міста. Це 30 мільйонів гривень.
103 мільйони гривень було направлено на відновлення багатоквартирних будинків, пошкоджених у 2022 році. З них 21 мільйон — на відновлення будинків, які постраждали під час ракетного удару по драмтеатру 19 серпня цього року.
У цьому році на ремонт вулиці Любецька було витрачено 86,2 мільйона гривень. Ділянку, яку почали робити, завершимо (від Ріпкинської до Широкої). Далі будемо чекати кращих часів.

ЗА ПІВТОРА МІСЯЦЯ ДВА ОБШУКИ В КВАРТИРІ

— У цьому році було багато обшуків і в Чернігівраді, і в комунальних підприємствах, і у вашій квартирі. Що вилучили і що повернули?
— За півтора місяця пройшло вісім обшуків і два в мене в квартирі. Нічого хорошого в цьому немає. На жаль, я це сприймаю як частину роботи.
Родині психологічно складно. Особливо дітям. Середній син досі запитує, чому забрали телефон, яке мали право брати. У нас є сімейна черга на телефон. Коли його хтось міняє, старий передають по черзі. Він у цьому році повинен був отримати телефон сестри, а донька повинна була забрати мій.
Що повернули з того, що забрали? Нічого. Перший обшук був пов’язаний із відновленням паливоподачі на Чернігівській ТЕЦ. У постанові слідчих було чітко написано, що вони мають вилучити саме вдома: оригінали актів виконаних робіт, оригінали договорів та іншу документацію, пов’язану з паливоподачею. Зрозуміло, що вдома такі документи ніхто не тримає. Вони або в міськраді, або на ТЕЦ. Це, мабуть, був більше моральний тиск або спроба знайти щось інше. Що вони і знайшли: мій телефон, два планшети — на одному дитина займалася в школі, інший мій особистий. І документи, які не пов’язані з цією справою, з 2016 року. Суд повернув дещо.
Другий обшук був дуже дивний. Правоохоронці прийшли о сьомій ранку, коли дружина поїхала у відрядження. З дітьми був удома сам. У постанові написано: «Прикордонники, використовуючи своє службове становище, переправляли громадян призивного віку, чим порушували закон про мобілізацію. Також допомагали громадянам вивезти матеріальні цінності за кордон». Запитав, до чого я. У відповідь почув, що хочуть перевірити все, пов’язане з офіційним відрядженням.
Тоді вилучили закордонний паспорт. Другий телефон і банківські картки. Через тиждень у мене було заплановане відрядження до Німеччини. Пообіцяли, що зі мною зв’яжеться слідчий і, можливо, повернуть паспорт. Минуло два місяці і ніхто зі мною не зв’язався. Які були претензії по цій справі, не розумію. Слідчий жодного разу не дзвонив.
Питали, де в мене в квартирі сейф. Його в мене немає. Питали, де я зберігаю гроші, скільки в мене готівки. У мене було тоді 10 тисяч гривень. Я, мабуть, єдиний в Україні в. о. міського голови, у якого вдома немає грошей або матеріальних цінностей, — пожартував Ломако. — Кожен обшук супроводжувався «викривальним» матеріалом на інтернет-ресурсі.
Спілкувався з юристами, розумію, що повернуть вилучені речі нескоро. Слідчі зробили запит до оператора мобільного зв’язку, аби перевірити, з ким я спілкувався останній рік. Телефони вважаються слідчими доказами і тягнутися може рік-два.
Є інформація, що в силовиків уже декілька тижнів лежить постанова щодо вручення мені підозри по справі з ТЕЦ. За статтею «Державна зрада і диверсія». Готова, написана, але не підписана.
Якщо коротко. Після воєнних дій паливоподача на ТЕЦ була зруйнована. Місто підписало тристоронній меморандум, де «Червоний Хрест» узяв на себе фінансування по відновленню за власні кошти. Підрядника обирали не ми, а «Червоний Хрест». Відновленням займалася харківська компанія. Зрозуміло, під час відновлення були якісь деталі, які можна було почистити, відновити і встановити. Паливоподачу відновили, вона може працювати. І якщо є питання щодо відновлення, то до чого місто? Є той, хто виконував роботи. Наші цивільні відносини з підрядником ще не завершені. Листуємося. На 200 тисяч гривень вони не підтвердили виконання робіт. І якщо цього не буде, є вірогідність того, що будемо звертатися до суду, аби вони повернули не нам, а «Червоному Хресту» гроші.
По цій справі було десятки допитів, купа обшуків, хоча всі документи є, і їх можна взяти без обшуків. Очевидно, може бути команда зверху, аби завершити справу, яку почали з відсторонення міського голови Чернігова.
Ця історія схожа на ту, що була з придбанням трансформатора. На жаль, Віктор Геращенко, заступник міського голови, провів два місяці в СІЗО. Десятки допитів, нерви. В результаті — ТЕЦ, трансформатор працюють.
Зараз ми готові закупити декілька тисяч тонн вугілля. У випадку, якщо виникнуть проблеми з природним газом, хотіли б мати запас на три-чотири дні, можливо, на тиждень. І переконатися, що все обладнання працює. Є можливість придбати в Африці. Близько 250 доларів за тонну.

ТИСК НА ДЕПУТАТІВ

— У цьому році провели десять сесій. Хочу подякувати депутатам за працю в таких умовах, за їхню стійкість.
Кілька тижнів тому до одного з депутатів Чернігівради прийшли представники СБУ. Показали в телефоні ще не відкрите провадження поліції. Пропонували співпрацювати, аби воно і не було відкрите. В іншому випадку — будуть проблеми (справа пов’язана зі збутом наркотичних засобів). Цей депутат не уповноважив мене називати прізвища. Але, якщо потрібно буде, назвемо.
Якщо депутат веде бізнес, погрожують мобілізацією персоналу. Зрозуміло, що для керівника — це удар по бізнесу. Але я вважаю, що служити — це обов’язок і аж ніяк не погроза. Погрожують перевірками. Пам’ятаєте сесію від 30 березня, коли чотири депутати були викликані на допити, а депутатку пів дня тримали на блокпостах? Це все робиться не просто так. Психологічно тиснуть, щоб змусити змінити позицію. Нічого не виходить, і я дуже щасливий.
Усі спроби когось із наших депутатів переорієнтувати на ті групи, які не ходять у міську раду, провалилися. Були спроби зірвати сесії. Але завжди було 22 і більше депутатів, які голосували. У нас немає програм чи рішень, які б ми не провели на сесіях у 2023 році, окрім земельних питань.
Наша влада — стійка, монолітна, як і наше місто.

ЯКИМ БУДЕ НАСТУПНИЙ РІК

— Якщо говорити про наступний рік, то в нас ще є невирішена справа в цьому році. Треба затвердити бюджет міста на 2024 рік. Проєкт бюджету прийняли на виконкомі ще на початку листопада. Через рішення Верховної Ради про вилучення ПДФО змушені були переглянути бюджет. І дуже суттєво його зменшити. На 650 мільйонів гривень. 4 грудня перероблений проєкт був поданий Дмитру Брижинському, начальнику МВА, для ознайомлення, внесення пропозицій. Отримали їх 26 грудня. Процес затягнувся до кінця року. Переважно пропозиції, пов’язані із підтримкою Збройних сил, обороноздатністю міста. Ми їх звичайно враховуємо. Сьогодні (27 грудня) робота над проєктом буде завершена, і документ подаємо на затвердження МВА.
Докладемо всіх зусиль, аби в новий рік зайти із прийнятим бюджетом.

ОДИН МІЛЬЯРД 404 МІЛЬЙОНИ НА ЗСУ

Є багато питань щодо підтримки ЗСУ. Хоч це державна відповідальність, але розуміємо, в який час живемо. Ми повинні допомагати армії. Плануємо прийняти програму. Її робоча назва «Повага, підтримка, оборона». У 2023 році Чернігіврада профінансувала на оборону 537 мільйонів 500 тисяч гривень. Із них у державний бюджет — 244 мільйони 420 тисяч, з них 181 мільйон — ПДФО, що в нас уже вилучений за четвертий квартал. Це мали бути місцеві гроші, але пішли по напрямках закупівлі спеціального обладнання та техніки, артилерійських систем. Своїх коштів, пов’язаних з підтримкою військових, військових частин, територіальної оборони, фортифікаційних споруд, реабілітацію, соціальну підтримку військовослужбовців, допомогу родинам, місто направило 293 мільйони гривень.
Орієнтовний обсяг на наступний рік — один мільярд 404 мільйона гривень на напрямок оборони. З них 919 мільйонів — це державний бюджет і 484,5 мільйона гривень — кошти бюджету громади, які наступного року плануємо направити на ЗСУ. Ця програма буде в загальному доступі. Кожен може подивитися, на що саме підуть кошти. Бо це не тільки підтримка і закупівля військовим частинам необхідного, а й реабілітація, підтримка родин. У цю програму входить одноразова підтримка — 20 тисяч гривень кожному новобранцю, мобілізованому. Зрозуміло, що така сума глобальних питань не вирішить, але підтримає.

Юлія Семенець. Фото Ольги Самсоненко