«ІЗ ДЕСЯТИ УГОД ВІСІМ – ТУРЕЧЧИНА»

23.12.2022 | Місто

ЧЕРНІГІВЦІ КУПУЮТЬ КВАРТИРИ ЗА КОРДОНОМ

Оголошення про продаж квартир в Іспанії вже розміщують в Чернігові навіть на вуличних біг-бордах (рекламних площах, перед виборами там портрети політиків). Раніше чули лише солодкі пропозиції з радіоприймачів про квартири на березі моря в Грузії.
— Іспанія — не новинка. Але наші клієнти більше люблять Італію. І нерухомість у Туреччині. Із десяти угод вісім — Туреччина. Для порівняння, двокімнатна квартира в Аланії до війни коштувала 70 тисяч євро. Перша лінія від моря, туристичне місто, новий будинок, квартира з ремонтом, це дорого? Ні. Купували такі квартири для відпочинку. Зараз виїжджають на постійне проживання, — пояснює 42-річний Олег МУЗИКА, власник чернігівського агентства нерухомості «Новалад». — Мої знайомі з Чернігова купили житло в Туреччині для себе. Хоча в мирний час ніколи б не вкладали в таку нерухомість гроші.
Війна підштовхнула до міграційних процесів навіть тих людей, у яких немає грошей взагалі. В Італії, Іспанії, Болгарії, Польщі, Грузії ринок перенасичений покупцями. Ціни не відповідають ринковій вартості. Як тільки військові дії завершаться, цінники можуть піти на спад. І ті, хто розуміється, купувати зараз не поспішають. Бо те, що продавали в Аланії за 70 тисяч, коштує вже 115 тисяч євро. Хто виїхав тимчасово, житло орендує. Ціна його — тисяча-півтори тисячі доларів на місяць.
— В інтернеті є пропозиції щодо Іспанії — 130 тисяч євро за велику віллу з басейном.
— Це старий будинок без ремонту, батарей опалення, який банк виставив на торги за несплату кредиту. Відстань від моря не менше чотирьох кілометрів. Хороша вілла коштує в десять разів дорожче, від мільйона євро. Тому наші більше люблять Італію і Туреччину. Вілли дуже дорогі в усіх країнах. Для нас доступні апартаменти (квартира в багатоповерховому будинку).
— А Польща? Чернігівці і на заробітки туди їздять, і біженцями.
— Гданськ, Вроцлав — ці міста можна порівняти з Черніговом, але цінник на квартири київський. Житло коштує від 70 до 100 тисяч євро. Заробітчани і біженці нерухомість, як правило, не купують. Лише ті, хто вибрав Польщу для постійного місця проживання. Продають нерухомість тут і вкладають гроші там. Якусь частину беруть під кредитування. Але цю тенденцію спостерігав і до повномасштабного вторгнення.
— На що звертають увагу, аби не помилитися при виборі житла за кордоном?
— Треба читати законодавство тієї країни, де плануєте купити нерухомість. Які там податки для іноземців. Наші часто дивуються, що є така стаття, як утримання будинку. Річний внесок 400-600 євро. Запитують: «А що це таке?» Такий самий ЖЕК. Тільки ми помісячно сплачуємо послуги, а там раз на рік кругленьку суму. У ці кошти входить охорона, чистка басейнів, прибирання території.
— Покупцю треба їхати перед покупкою?
— Якщо ви вирішили витрати 100 тисяч доларів, ви б за картинку віддали гроші? Звичайно, треба їхати, дивитися. Наші співробітники для однієї подібної угоди виїжджають за кордон по два-три рази.
— Витрати лягають на покупця?
— За свого співробітника платить агентство, покупець платить за себе. Рієлтору треба приїхати, організувати дорогу, де переночувати, домовитися про показ майна.
— Було таке, що полетіли, подивилися і купувати не схотіли?
— Звичайно.
— У Чернігові продаж квартир «упав» більше, ніж у Києві. Так кажуть рієлтори.
— Упав, у чотири рази. А в Києві у 20 разів. Там працює ринок оренди житла. Забудовники припиняють будівництво, частково заморожують проєкти. Ціни на матеріали злетіли. Забудовники теж піднімають ціни, бо собівартість збільшилася. Інвестори, які вкладали гроші в новобудови для подальшого перепродажу, вийшли з ринку. Продажі мінімальні. Залишається вторинний ринок. Можливості покупця знизилися разом із курсом долара. І виходить, продавці кажуть: а у них же були заощадження в доларах, чому ми повинні віддавати дешевше. А покупці відповідають: заробляємо ж у гривнях.
— Якщо війна, трясця їй, буде тривати довго, то ціни падатимуть?
— Думаю, так.
— Чи роблять зараз ставку на військових, медиків, поліцейських, вчителів і кредитування житла в планах пожвавлення ринку нерухомості?
— Військові в середньому отримують 40-50 тисяч гривень на місяць. Середній цінник квартири в Чернігові — 30 тисяч доларів. Перший внесок — шість тисяч доларів. І кожен місяць в середньому треба по 10 тисяч гривень сплачувати. По закінченні війни чи будуть у них такі гроші?
Агенція «Новолад» першою допомогла укласти договір іпотеки на квартиру під три відсотки згідно державної програми. Квартиру купила поліцейська з Чернігова. Усього укладено вже чотири угоди за цією програмою. Усі для поліцейських.
Юлія СЕМЕНЕЦЬ.
На знімку: Олег Музика

 

Пошук по сайту