Дві школи розбирають від даху до фундаменту. Будівельне сміття сортують

19.06.2024 | Місто

Степан Продивус на подвір’ї школи №18

 

Почався демонтаж 18-ї та 21-ї шкіл на Старій Подусівці в Чернігові. Третього березня 2022 року російський винищувач СУ-35 скинув туди шість 250-кілограмових бомб. Експертиза показала, що приміщення не підлягають відновленню. Треба розбирати. Чернігіврада у співпраці з ПРООН, агентством у структурі ООН, що підтримує програми розвитку, взялися до реалізації спільного проєкту з демонтажу будівель. Роботи в повному обсязі фінансуються партнерами.

 

№18: азбест збирали в костюмах, окулярах і з респіраторами

У грудні 2023 року Віктор Бережний, директор архітектурного бюро «СКП Плюс», депутат Чернігівради, розповідаючи «Весті» про особливості демонтажу, був упевнений, що приміщення зруйнованих шкіл розберуть. При висоті до чотирьох поверхів метод підриву застосовувати недоречно. Тим паче, що вони цегляні. Він не помилився — розбирають з верху до низу.

Біля триповерхової будівлі школи №18 працює техніка. При в’їзді на територію напис: «Сприяння безпеці людини в Україні через реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Підряд отримало черкаське ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво». Працювали в Новоселівці, Товстолісі, Киселівці під Черніговом, демонтували зруйновані приватні будинки. Це також була співпраця з ПРООН.

Керує процесом 38-річний Степан ПРОДИВУС з Вінниці, начальник дільниці ТОВ «Енергетично-дорожнє будівництво». У професії він більше 10 років. Каже, що демонтажами вже займався не тільки в Чернігівській, а ще й у Харківській, Миколаївській областях.

— Розбирати 18-ту школу ми почали в кінці травня, — пояснює Степан Продивус. — Багато часу зайняли підготовчі роботи: зрізали труби вентиляції, батареї опалення. Частина техніки орендована. Винаймати дешевше, ніж гнати свою з іншої частини України.

Демонтаж почали не з того боку, куди прилетіла бомба, а з прибудованого двоповерхового корпусу, що вцілів найкраще. Школа була побудована з червоної цегли та залізобетонних перекриттів.

На майданчик заїхав екскаватор-руйнівник.  На гусеничних колесах, з великими металевими щупальцями. Ними переламує залізобетонні плити, цеглу. До формату, щоб екскаватори-навантажувачі могли скласти на вантажівки і вивезти.

За словами начальника дільниці, на цьому об’єкті працює вісім чоловік плюс механізатори. Працівники з різних регіонів, у підсобники наймали місцевих. 18-та школа — над дорогою. Тому роботи почали з двору. Там є вільна ділянка, колишній спортивний майданчик, куди може заїхати важка техніка. Починали роботи з демонтажу покрівлі. Дах скатний, був вкритий шифером.

— Знімали шифер. Збирали в мішки для сміття, — Продивус веде під паркан, де складені биті шматки. — Там мішків 300 точно.

Шифер містить азбест, небезпечний для здоров’я матеріал. Його збирали в  костюмах, окулярах і з респіраторами.

Що буде на місці школи №18, ще не вирішено.

 

№21: кабінету директора вже немає

Роботи на 21-й школі розпочали 12 червня. Закінчити повинні до кінця місяця. Такий термін прописаний у договорі. Тут також застосували метод поетапного розбору від даху до фундаменту.

— Проєкт зробило наше проєктне бюро, — каже начальник дільниці.

21-у школу почали розбирати з тієї частини, куди прилетіла бомба. Прибрали руїни. Розібрали частину їдальні, кабінет директора, хол. Наступне під демонтаж — спортивна зала, навчальні кабінети. Ця школа через дорогу від 18-ї, буквально за 500 метрів. Її побудували пізніше, з білої цегли та залізобетону.

Дах школи №21 плаский, з ним менше мороки. Покритий рубероїдом, смолою. Продивус стверджує, що він менш шкідливий, ніж шифер. Пакують його разом з побутовим сміттям, деревом.

Усе сміття сортують на цеглу, залізобетон і метал, деревину, пластик. Працює чотири чоловіки та екскаватор з ковшем. У цій будівлі підвали, глибші, ніж у 18-й школі. Вони також підлягають демонтажу.

Олена Горна, заступниця начальника управління освіти Чернігівради, уже знає, що на місці школи №21 планують побудувати нову. Зараз розробляють проєкт.

Як повідомив Олександр Ломако, в. о. міського голови Чернігова, це буде триповерхова сучасна будівля на 1100 учнів. З протирадіаційним укриттям.

 

Чимало технічних питань — ще на стадії вирішення

Будівельне сміття сортують на майданчиках на територіях шкіл. І вантажать у «КамАЗи», «КрАЗи». Вони теж стоять у шкільних дворах.

За словами Василя Дмитренка, начальника управління земельних ресурсів Чернігівради, вільна ділянка, куди будуть звозити сортоване будівельне сміття, є. На території міста, у промзоні. Наданий дозвіл на розробку проєкту. Іде формування в державному геокадастрі.

Як додав Степан Продивус, на відведений майданчик заїде техніка, як це було, наприклад, на будівельному майданчику багатоквартирного будинку в Гостомелі, що дробитиме сміття на дрібні фракції. Потім можна буде використовувати в будівельних цілях або підсипати дороги.

Тим часом управління капітального будівництва Чернігівради розробляє проєкт для будівництва нової школи.

 Юлія СМОЛЯР, фото авторки