Дуже хочуть, але на роботі не можна

28.03.2024 | Місто

Ольга Демидова

В Чернігівській сімейній поліклініці медсестрам забороняють манікюр. Не повірила.

— Правда, — підтверджують дівчата. Скаржаться, що останнім часом часто перевіряють. Вважають, це занадто і не зовсім правильно. Хочеться, щоб нігті виглядали гарно.

Перевіряють медперсонал на наявність довгих нігтів і лакового покриття співробітники відділу з інфекційного контролю поліклініки. Кабінет на третьому поверсі.

— Хіба це новшество? — дивується запитанню 50-річна Ольга ДЕМИДОВА, головна медсестра КНП «Сімейна поліклініка. — Просто зараз ця тема знову піднялася завдяки активним соцмережам.

З 1991 року медсестрам заборонені нігті більше міліметра, щоб вони не виступали за подушечки пальців. Якщо ставиш пальці вертикально до столу і барабаниш ними, — щоб не було стукоту, — демонструє Ольга Олегівна. — І без лакового покриття взагалі. Особливо суворо з цим було в хірургічній сфері. Лак кришиться. Особливо коли руки постійно дезінфікуєш деззасобом. Рукавички стерилізували, сушили на батареї, присипали тальком.  Головна медсестра перевіряла. Проводила комплексні перевірки державна санітарна служба. Приходили і дивилися руки.

Є медсестри хірургічного профілю, є ті, які контактують з дитиною. Педіатрична медсестра не мала ходити на патронаж з отакенними нігтями.

Та й просто людина має відповідально ставитися. Працівник ходить на роботу. Він має виконувати професійні вимоги. Є наказ МОЗ 16.14 від 03.08.2021. Інструкція з впровадження покращення гігієни рук  (зокрема, додаток 2).

— Когось штрафували за нігті? Яке покарання?

— У такому комунальному закладі, як у нас, штрафи не передбачені. Як потім пояснити в податковій, що ми не виплатили частину зарплати? Але є усні зауваження. Письмове пояснення від медсестри. Щомісячно проводиться критерій оцінки роботи. Прописано, за що ми можемо знімати бали оціночної роботи. І бали знімаються. Звідси вже йде покарання. За результатами цих балів медсестру можуть понизити по роботі. Маємо право відправити на повторні курси, на перенавчання. Здають заліки. І це не тільки з нігтями пов’язано, а з невиконанням своїх функціональних обов’язків загалом, якщо людина не відповідає в професійному плані.

Звичайно, не всі і не завжди дотримуються цих вимог. Якщо, наприклад, в людини цукровий діабет і не можна їсти цукор — це не значить, що вона його не хоче. Звісно, грішитиме. Знає, що буде погано, але їстиме, а зверху таблетки. Так і з манікюром. Буває, зробить на свято, потім спилює. Звісно, обурюються, бо людині здається, що до неї чіпляються. Може, і звільняються, міняють роботу.

У нас щомісяця заняття по обробці рук. Існує внутрішня комісія, інфекційний контроль. Є відділ з інфекційного контролю в поліклініці: лікар-епідеміолог і медична сестра. Вони регулярно перевіряють руки і нігті по всіх наших відділеннях.  І якщо помітять щось не так, не згідно з інструкцією, то прийдуть і завтра, і післязавтра. Така у них робота. Перевіряють не тільки медсестер, а й лікарів, санітарок. Адже в наказі йдеться про медпрацівників, а не про медсестру.

 — А хто більше порушує заборону?

— Та всі потроху, — стишує голос головна медсестра.  А в самої нігті акуратні і без лаку.

— В наказі сказано про гель-лак?

— Там говориться про лак і накладні нігті. Поправки в наказ вносять постійно.

Заходимо в кабінет, де в цей час ведеться прийом. У 37-річної Ольги ЗАЛЕЗИНСЬКОЇ, сестри медичної хірургічної, нігті без лаку і короткі.

Це завжди так, чи, може, недавно стерли? — допитуюся. — У відпустці яскраві нігті робите?

— Коли сиділа у декретній відпустці, покривала гель-лаком. Вона була затяжна, з одного декрету в другий. А на роботі не можна. 17 років працюю, завжди так було. Звикла. І коли відростають, спилюю, бо незручно з ними.

— І в мене без лаку, — на всяк випадок демонструє нігті Богдан ГНАТЮК, хірург. — Між іншим, серед найбагатших леді зараз в моді натуральний манікюр. Просто доглянуті нігті.

Лікар каже, що на роботі йому більше подобається, коли жінка-медик без манікюру. А поза роботою трішки можна.

Олена ГОБАНОВА, фото автора

Ольга Залезинська