Розбирати, розбивати, підривати. Як провести демонтаж багатоповерхівок у Чернігові

4.01.2024 | Місто

Тетяна Тарабенко з доньками Мією і Євою

32-річна Тетяна Тарабенко, чернігівка, заносить у квартиру модульного будинку на Дрозда два ящики з гуманітарною допомогою від «Червоного Хреста». Доньки, дворічна Мія та п’ятирічна Єва, роздивляються нові каструлі, пачки з крупами. Чоловік Сергій на роботі.

Тарабенки переїхали в двокімнатну студію модульного містечка, договір на проживання підписали на рік. До вторгнення жили в гуртожитку на ЗАЗі.  У березні 2022 року росіяни скинули на нього авіа­бомби. Так Тарабенки  опинилися на зйомній квартирі, за однушку платили п’ять тисяч гривень на місяць плюс комунальні. У модульному будуть платити тільки за комуналку.

Вони ще не отримали виплат за зруйноване житло, через тяганину з документами. Коридори, туалети, кухні — то спільна власність у гуртожитку, як її ділити? І не знають, чи отримають колись квартиру натомість зруйнованої. Розбитий гуртожиток так і стоїть, його ще не зносять.

За експертною оцінкою, у Чернігові відновленню не підлягають п’ять багатоквартирних будинків. 54-річний Ярослав Куц, начальник управління житлово-комунального господарства Чернігівради, розповів, що треба демонтувати:

  1. Два під’їзди дев’ятиповерхівки на вулиці Чорновола, 15;
  2. Гуртожиток на проспекті Миру, 249 , два під’їзди по дев’ять поверхів;
  3. Одноповерхові будинки барачного типу на вулицях Старовокзальна, 2, Жабинського, 14, Тургенєва, 22.

Усі споруди розташовані в житлових кварталах. Демонтаж вимагає комплексного підходу: і розбирати вручну, і розбивати за допомогою техніки. А десь можна і підірвати. Тільки обережно.

Віктор Бережний

«Не просто закласти вибухівку і бабах. Негарно звучить, але бомби вже впали з літака»

56-річний Віктор БЕРЕЖНИЙ, директор архітектурного бюро «СКП Плюс», депутат Чернігівради, пропонує три методи демонтажу будівель: розбирання, розбивання і метод підриву.

— З правової точки зору, доки зі зруйнованих будівель не знімуть арешти, накладені на час розслідування, робити нічого не можна, — пояснює Віктор Миколайович. — Але питання демонтажу доцільно розглядати вже зараз і обов’язково брати до уваги, яка кінцева мета. Чи просто розібрати руїни, чи розібрати і будувати нове.

Цегляну будівлю можна відновити. Завести підпірні конструкції, уручну розібрати пошкоджене, вигнати з цегли нові стіні, закласти аварійні ділянки, як це вже було зроблено в Чернігові, наприклад, у 14-поверхівці на вулиці Першої танкової (Бєлова), 27. Демонтувати розбиті плити перекриття, залити монолітне. Закріпити фундамент від тріщин. Грошей на це може бути витрачено більше, ніж зруйнувати і побудувати з нуля. Іноді реконструкція обходиться дорожче. Але якщо є  технічний висновок організації, яка має ліцензію, що будівля не підлягає відновленню, ремонтувати сенсу немає.

— Найскладніша історія — з розбором ЧНівської серії*, двох панельних під’їздів на Чорновола,15. Простими словами: коли зводять будинки з панелей, усі стіни зварюють по швах. Виходить дуже міцна конструкція. Усі стіни несучі. Якщо одну забрати, порушується цілісність будинку. Досить подивитися на ті руїни і навіть без експертиз зрозуміло, що два під’їзди будинку на вулиці Чорновола, 15  відновлювати сенсу немає. За такі гроші можна «побудувати ще один мікрорайон», — говорить Віктор Миколайович. — Для того, щоб розібрати будівлю, проєктувальники повинні розробити план, методику розбору: як технічно правильно це робити, яка техніка повинна заїхати на майданчик, де стояти, як, що і за чим розбирати, аби відповідало техніці безпеки і не привалило тих, хто працює або проходить повз будівельний майданчик.

Демонтувати будівлю серії ЧН можна поетапно: як зібрали, так і розібрати. Розрізали, краном панельку підчепили, опустили на землю. Це один із методів. Є можливість застосувати метод підриву. Не просто закласти вибухівку і бабах. Негарно звучить, але бомби вже впали з літака. Пів будинку немає, а половина стоїть. Треба знати конструктивні ділянки, як, куди і скільки закласти вибухівки, аби не обвалилося на сусідні будівлі. Поряд, певно, найдовший будинок у Чернігові — «китайська стіна». Скластися будівля повинна всередину. Чіткий розрахунок надають піротехніки, інженери. Цей метод малоймовірний.

Чи можна підігнати кран з кулею і розбити нею ці два під’їзди? Однозначно не підходить.  Подібним методом руйнують невисокі будівлі. На Чорновола краще і безпечніше все ж таки поетапно, посекційно розбирати.

Якщо на тому місці планувати будівництво багатоповерхівки, однозначно вже не серії ЧН. Або цегляна, або монолітна. Підприємства, що виготовляло плити для таких будинків, на сьогоднішній день не існує. Скоріш за все, навіть опалубки (металевий каркас) для відливання панелей вже не збереглися.

У свій час говорили про демонтаж методом підриву приміщення колишнього готелю «Градецький», теж розташованого неподалік. Будівля збірної конструкції. Віктор Бережний упевнений, аби власник так вирішив і правильно розрахувати вибухівку, «скласти» будівлю можна і ніхто навколо не постраждає.

Кулю з краном можна підігнати до трьох будинків барачного типу. Розбити їх, сміття вивезти. Або розібрати вручну. «Можливо, допоможе час», — жартує Віктор Миколайович.

Гуртожиток на проспекті Миру, 249

*Що таке ЧН

Серія ЧН-94 — це чернігівський прорив. Розробником універсальної серії одно-, п’яти-, семи- та дев’ятиповерхових панельних будинків був Чернігівський проєктний інститут «Діпроцивільпромбуд». Чернігівський ДБК (підприємство очолював Анатолій Роговий, процедура банкрутства розпочалася в січні 2017 року) був замовником будівництва. Технологія дозволяла зводити панельки на будь-яку кількість поверхів, під’їздів, та міняти їх конфігурацію (ставити буквою Т, Г, навіть зигзагом). Такі панельки побудували в багатьох містах України, а також у росії (воронеж) та білорусі (гомель).

Метражі кімнат — від 12,5 до 17 квадратних метрів. Висота стель 2,70. Кухня 7,8-8,6 м2. Санвузол роздільний (туалет — близько 1,0 м2, ванна — 2,5 м2). Були нарікання, що квартири такого типу холоднуваті, промерзали шви. З часом їх модернізували, утеплили.

Два під’їзди на Чорновола, 15

Досвід Другої світової війни

Тетяна МАЗУР, архітекторка, директорка ПП «Портал М», член Національної спілки архітекторів України, член-кореспондент Української академії Архітектури, розробляє проєкти відновлення будівель, пошкоджених внаслідок бойових дій. Каже, треба відштовхуватися від стану пошкодження несучих конструкцій. Залежно від ваги конструкцій підбирати метод демонтажу. Звільняти ділянку і надавати пропозиції щодо будівництва. Декілька років мінімум треба на проєкти, демонтаж і будівництво.

Просто приїхати на толоку, як у випадку з приватними будинками, самим розібрати — не вийде. Ні проєктанти, ні будівельники з такими питаннями давно не стикалися.

— Коли в Чернігові почали відновлювати пошкоджені об’єкти, використовували довідники фахівців по відбудові  після Другої світової війни, — розповіла Тетяна Геннадіївна. — Там детально описано, як у ті часи розбирали пошкоджене. Читали, вивчали, розбиралися.

А далі?

Ще на першому етапі перед демонтажем думають, що робити з цією ділянкою далі, розмірковує Віктор Бережний. Можна заплатити фірмі, що розбере, а тоді шукати того, хто побудує нове житло. А можна залучити будівельника, який розбере і почне будувати. Але для цього треба створити умови, аби це було всім вигідно: і власникам зруйнованих квартир, і будівельникам. Усе залежить від фінансування.

— З бюджетом міста ситуація на сьогоднішній день патово-стагнуюча, — каже Бережний. — Згадайте гуртожиток на Попудренка, 16, де впала стіна 12 грудня 2016 року. Тоді місто не змогло виділити з бюджету  суму на будівництво нового будинку. І бажаючого інвестора не знайшлося.

Кошти надасть ПРОООН. Чернігіврада підписала меморандум

Чернігіврада підписала меморандум про співпрацю з представниками ПРОООН. Це  агентство в структурі ООН, підтримує програми розвитку. Вони за власні кошти обіцяють демонтувати зруйновані чернігівські багатоповерхівки, повідомив Олександр Ломако, в. о. мера. Роботи планують розпочати 2024 року.

Немає запитань щодо демонтажу гуртожитку на проспекті Миру, 249. Складніша ситуація з двома зруйнованими під’їздами на Чорновола, 15. Немає дозволів на демонтаж від СБУ. Відкрите кримінальне провадження, будинок у статусі речового доказу, під арештом.

Також у місті потрібно демонтувати дві зруйновані російськими авіабомбами школи, №18 та №21.

Зараз міська влада шукає ділянку, куди будуть вивозити і де сортуватимуть будівельне сміття, що утвориться під час демонтажу. Цеглу частково використають для нових будівництв. А ще на підсипку, грейдерування доріг. Що не можна використати, вивезуть на міське сміттєзвалище.

Частину коштів на демонтаж шкіл планують виділити з міського бюджету.

У Чернігові також є 550 зруйнованих або частково пошкоджених будинків приватного сектору. Демонтаж будуть проводити лише тим, хто дасть на це згоду.

Досвід: готель на Валу, цехи м’ясокомбінату, старий міст

Чернігів має досвід демонтажу. У 2020 році  на Валу ТОВ «Фірма Добробуд» знесла довгобуд — споруду готелю. Його хотіли встановити  на місці дому Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Війська Запорізького Лівобережної України (пізніше на тому місці працював магістрат). Стіни без даху стояли з 2007 року, як символ неповаги до української історії, аж доки міській владі не урвався терпець. Чернігіврада відсудила право на демонтаж. Дмитро Рахаєв, виконроб ТОВ «Добробуд», розповідав тоді, що стіни розбивали за допомогою гідравлічного молота, він навіть зламався через великі навантаження, а руїни гетьманського палацу намагаються зберегти.

Також місцеві та інші компанії за останні п’ять років демонтували: будівлі колишнього м’ясокомбінату, склади (цехи) підприємства ТОВ «Новофіл», пошкоджені під час масштабної пожежі в серпні 2020 року, двоповерховий гуртожиток у районі Валу, приміщення «Укрпошти» на Лісковиці (зараз будують нове), старий міст через Десну, розбитий російськими авіабомбами (зараз «Автострада» будує новий).

 

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото автора

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

Пошук по сайту