Чи буде правитись на Пасху в Троїцькому та Спасо-Преображенському соборах?
Головна » Місто » Чи буде правитись на Пасху в Троїцькому та Спасо-Преображенському соборах?
16.04.2024 | Місто
Один з куполів Троїцького собору
5 травня — Великдень. Чи буде богослужіння в Троїцькому та Спасо-Преображенському соборах Чернігова? Війна війною, а паски за розкладом.
Собори на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», підпорядкованого Міністерству культури. Зараз закриті.
— Ми на тому тижні надіслали в заповідник листи з проханням правити на Пасху, — сказав 39-річний отець Ігор ПИДАН, секретар чернігівської єпархії УПЦ (пов’язують з московським патріархатом). — Чому в заповідник? Бо він є балансоутримувачем. Написали на ім’я Андрія Лісового, виконувача обов’язків директора заповідника. Протягом місяця маємо отримати письмову відповідь.
Чи буде правити на Великдень в цих соборах ПЦУ? Питання теж відкрите.
До 5 травня має вирішитися.
Чому Великдень у православних аж через 5 тижнів після європейської Пасхи?
— Католицька церква святкує у першу неділю після повні місяця. А православна визначається так: перша неділя (воскресний день) після весняного рівнодення і після повні місяця, але не раніше єврейської Пасхи. — пояснює 45-річний отець Роман КІНИК, єпархії Православної церкви України, настоятель кафедрального Катерининського собору. — Вона має конкретну дату — 14 нісана. Це 14 число квітня. У євреїв Пасха перехідна — може бути в будь-який день тижня.
Якщо була повня місяця, але ще не було єврейської Пасхи, то православна Пасха переноситься на наступну першу неділю після повні місяця.
— Чи було у попередні роки, щоб різниця між православною і католицькою Пасхами складала п’ять тижнів?
— Звичайно, що було. Все повторюється. У наступному році і православна, і католицька Пасхи співпадають в один день — 20 квітня. Це буде неділя після повні місяця й після єврейської паски.
Протестантська церква святкувала 31 березня
— Ми відсвяткували Великдень 31 березня, — говорить Олексій (КРАВЕЦЬ), пастор Церкви Євангельських християн-баптистів у Старому Білоусі. Це протестантська церква. — День Пасхи відштовхується від дати весняного рівнодення 21 березня, а від рівнодення — перший повний місяць, а від нього — перша неділя.
Це західний обряд, де беруть Григоріанський календар (систему відліку часу). А східний обряд (православні) беруть Юліанський календар (іншу систему). За ним рівнодення не 21 березня, як це фізично відбувається в природі, а третього квітня, — дає таке пояснення пастор. — Через це й зміщується Пасха. Та й після третього квітня теж є певні умовності — щоб не співпадало з юдейською паскою. А вона пізня. Пасха у православних через тиждень після юдейської Пасхи. Втім, для мене дата має другорядне значення. Для мене дата не про те, коли правильно святкувати, а з ким я скажу «Христос Воскрес!».