Чернігів — лідер за якістю послуг та рівнем підтримки місцевої влади: дев’яте муніципальне опитування
Головна » Місто » Чернігів — лідер за якістю послуг та рівнем підтримки місцевої влади: дев’яте муніципальне опитування
20.06.2024 | Місто
5 червня у Києві презентували результати дев’ятого всеукраїнського муніципального опитування, що проводилося Міжнародним республіканським інститутом (IRI). Участь у заході взяли: директор Міжнародного республіканського інституту в Україні Майкл Дракман, директор IRI у Євразії Стівен Нікс, голова Асоціації міст України Олександр Слобожан, міські голови та в.о. міського голови Києва, Дніпра, Хмельницького, Івано-Франківська, Чернігова та інших міст.
Муніципальне дослідження вивчає рівень задоволення людей якістю послуг, які надаються у їх місті, роботою місцевої влади, загальні настрої та бачення ними майбутнього.
— Завжди приділяємо велику увагу цьому опитуванню, аналізуємо його. Це дає можливість орієнтуватися у проблематиці та мати розуміння, що потрібно людям. Відповідно, підтягувати сфери, де ми трошки відстаємо, і посилювати там, де є результат, — говорить про значення цього щорічного дослідження в.о. міського голови Чернігова Олександр ЛОМАКО.
Чернігів — лідер за якістю послуг
У межах цього дослідження чернігівці оцінювали якість надання 19 різних послуг, зокрема, й ті, якими забезпечує міська влада, комунальні підприємства. В категорії прифронтових наше місто на першому місці, а на загальноукраїнському рівні в трійці лідерів, разом з Луцьком та Вінницею.
Якістю таких послуг містяни задоволені найбільше:
⬤ водопостачання — 84% респондентів;
⬤ вуличного освітлення — 78%;
⬤ опалення — 77%;
⬤ прибирання сміття — 68%;
⬤ транспортної інфраструктури та громадських перевезень — 59%.
А ось нижчі оцінки на питання про рівень задоволення:
доступністю для людей з інвалідністю — 13% (ще 42% — середньо, 20% — погано).
Олександр Ломако під час аналізу результатів на загальноміській нараді 7 червня доручив відповідальним особам опрацювати результати. Зокрема, скоригувати роботу відомств та підприємств для покращення якості цих послуг. Наприклад, зібрати педколективи для обговорення, адже не тільки якість стін впливає на ставлення батьків до закладів освіти.
— По дорогах були роки, коли ми були першими і це було об’єктивно. А от в 2022-2023 роках, у зв’язку з війною, ми не направляли кошти на їх ремонт, адже визначили головними пріоритетами відбудову міста та підтримку ЗСУ. Тому треба в цьому році підтягувати, ми роботи почали вже, наскільки це можна під час війни, — говорить Олександр Ломако.
Рівень оцінки міської влади
Чернігів у трійці обласних центрів, де більшість мешканців схвалює діяльність місцевої влади. Так, 57% чернігівців висловили високий рівень довіри до роботи міської влади і 63% до діяльності в.о. очільника міста Олександра Ломако.
— Ми бачимо, що люди підтримують місцеве самоврядування. І наш показник по міській раді — другий в Україні, а показник виконуючого обов’язки — третій, — зауважує Ломако.
Наше місто демонструє унікальні результати, йшлося під час презентації дослідження, коли в інших обласних центрах фіксується падіння рівня схвалення роботи місцевої влади, то у Чернігова цей рейтинг зростає. З 53% у 2022 році до 63% у 2023 році, якщо говорити про рівень схвалення роботи в.о. очільника міста. Зазначалося також, що динаміка довіри до місцевого самоврядування збільшується в умовах, коли у Чернігові відсторонений обраний міський голова та введена міська військова адміністрація.
— Відповідь дуже проста на це питання — ми як були командою Владислава Атрошенка, так і залишилися. Курс, за який проголосували люди на виборах у 2020 році ми не змінювали і продовжуємо ним рухатися, — каже в.о. очільника Чернігова. — І люди це бачать і продовжують підтримувати.
Військові адміністрації в кінці рейтингу
Кількість тих, хто незадоволений діяльністю обласної та міської військових адміністрацій, переважає. Роботою Чернігівської обласної військової адміністрації задоволені 23% опитаних, 61% — ні. Діяльністю Чернігівської міської військової адміністрації 18% так, 53% — ні. Про це йшлося також під час наради в мерії, зокрема, зазначалося, що обидві адміністрації за показником задоволення їх роботою в кінці рейтингів і це найгірший показник на всеукраїнському рівні.
— Це результат боротьби з місцевим самоврядуванням, — зауважив під час аналізу дослідження Олександр Ломако. — Насправді, дуже правильно на презентації дослідження кілька спікерів сказали, що це опитування і рік роботи-практики (міської військової адміністрації – ред.) на прикладі, в першу чергу, Чернігова, показують, що військова адміністрація це — непотрібний орган, який незрозуміло для чого створюється і його роль в роботі місцевого самоврядування тільки негативна, а від цього страждає місто. Був запит, і я його підтримую, щоб центральна влада подивилась на цей результат і переглянула свій підхід до місцевого самоврядування, до міста Чернігова, в першу чергу, — каже Ломако.
Під час вивчення показників задоволеністю послуг йшла мова і про укриття в місті — лише 11% чернігівців задоволені їх станом.
— Це результат роботи військової адміністрації (Чернігівської МВА – ред.). Я пам’ятаю початок їх роботи: вони там щось ходили, світили ліхтариками, перевіряли, а показник 11% чернігівців задоволені, а інші — незадоволені. Порада така, дружня — може треба було займатися бомбосховищами і довести до пуття, аніж займатися землею, бюджетом, громадським транспортом, — говорить в.о. міського голови Чернігова.
93% чернігівців за останні два роки жодного разу не стикалися з корупцією в місцевій владі
Це найвищий показник в Україні. 93% чернігівців чи їх знайомі за ці два роки жодного разу не платили хабаря представникам місцевої влади для вирішення власних питань.
І тільки 1% респондентів ствердно відповіли на питання чи давали хабар. Це один із найнижчих показників серед 21 обласного центру, де проводилося опитування.
— Всі вважають, що влада корумпована, а коли людям задають питання, як часто протягом останніх двох років вам чи вашим знайомим доводилося платити хабарі представникам місцевої влади, то 93% чернігівців кажуть «ніколи». Це дуже важливо зафіксувати, адже всі ці крики, дописи, заяви про корупцію чернігівці спростовують. Я про це також говорю для того, щоб міжнародні партнери, з якими місто зараз працює, бачили реальну ситуацію, — говорить Ломако.
На сайті Міжнародного республіканського інституту в межах представлення матеріалів дослідження зазначається, що хоча корупція і залишається проблемним питанням для українців, переважна більшість громадян у всіх областях (79%–93%) заявили, що не стикалися з нею при отриманні послуг у місті.
— Різке зниження кількості тих, хто стикався з корупцією на місцевому рівні, є важливим результатом для України. Це свідчить про роботу, яку провели місцеві органи влади, щоб побороти корупцію та зосередитись на потребах своїх виборців, — констатує директор IRI у Євразії Стівен НІКС.
Методологія дослідження. Опитування проводилося Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту у 21 місті України (Київ та усі обласні центри, де безпекова ситуація дозволяла провести дослідження) з 13 квітня по 14 травня 2024 року за допомогою face-to-face інтерв’ю на дому у респондентів. Вибірка складалася з 16800 громадян віком від 18 років і старше. Отримані дані у кожному місті були зважені по статі та віку з використанням національних статистичних даних (станом на 1 січня 2022). Статистична похибка для кожного міста не перевищує ±3,5%. Досяжність респондентів у середньому склала 49%. Опитування було проведено за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).