«Боргів нема, а ми страждаємо»

2.05.2024 | Місто

У Чернігові на вулиці Елеваторній, в будинках №№2, 8а, 2а не було води. Не працювали насоси. Бо за борги відключили електроенергію котельні ПП «Спеценергоком» 60-річного Віктора Козлова.

— Як дітей помити? — обурюється 35-річна Ольга ІЛЛЮША, мешканка будинку № 2. — Двоє діток, чоловік воює. Обідно. Сидимо без води.  З баклажками до колонки ходила.

— У руках багато не принесеш, — додає 39-річна Юлія ВАСИЛЕНКО, теж мешканка будинку №2, вихователька дитсадка «Дитяча академія».  – У кого запаси води є, використовує. Але хіба запасів надовго вистачить?

Зі слів Юлії Василенко, 23 квітня в обід води вже не було. 24 квітня зранку теж крани пусті. Дзвонили з вечора 23-го куди тільки можна. В водоканал, кол-центр, міськраду. Отримали пояснення, що котельня «Спеценергоком», котра обслуговує їхні будинки, заборгувала «Енері», постачальнику електроенергії. Пов’язують борги котельні з мешканцями-боржниками. Нібито є такі, у кого й 200 тисяч боргів за тепло, 40-50 тисяч гривень боргу.

— Боржників багато, — каже 50-річна Світлана ВЕРЕМІЙКО, старша будинку №2. — У нас — 13 квартир із 72 не платять.

За словами Світлани Веремійко, боржникам мали б присилати попередження і блокувати рахунки. Та цього ніхто не робить. Мали б на боржників подати в суд. Цього теж нема. Вивішують папірець з прізвищами і які борги. Згодом той папірець зривають. Викидають. І на цьому все.

— А в чому ми винні? — змучилася 55-річна Ніна КУЗЬМЕНОК.

— Боргів нема, а ми страждаємо. Чому? — запитує Валентина ЧЕРВЯКОВА. І Ніна, й Валентина з будинку №2. — Ждуть, що через війну борги посписують.

Жінки обурюються: як готувати їжу? Чим змивати в туалеті? Як мити лежачих батьків? І в цьому будинку, і в сусідньому діти доглядають за хворими родичами. Як носити воду тим, у кого мало сили, хто немічний.

— Теплопункт (котельню) відключили від електроенергії за борги, — підтверджує причину 35-річний Олександр МЕЩЕРЯКОВ, начальник служби насосних станцій КП «Чернігівводоканал». — Треба борги заплатити — до електроживлення підключать.

Зліва направо: Ольга Іллюша та Валентина Червякова

Юлія Василенко

Юлія Василенко: «Насоси працюють. Вода в квартирах є. Але проблема лишилася»

25 квітня в квартирах будинків на Елеваторній №№2, 8а, 2а з кранів нарешті забулькала вода, зашуміла з унітазів. Води не було три дні. З обіду вівторка 23 квітня, протягом середи 24-го і до післяобіду четверга 25-го.

Не подавалася, бо не працювали насоси. Їм треба електропостачання. А його котельні приватного підприємства «Спеценергоком», що обслуговує названі будинки, відключили.  За борги.

39-річна Юлія Василенко, 35-річна Ольга Іллюша, 50-річна Світлана Веремійко, 55-річна Ніна Кузьменок, Валентина Червякова, Ніна Буданова та інші мешканці дзвонили, куди могли. В котельню, «Водоканал», Чернігівраду.

— Воду підключили у четвер, десь о 16, — каже Юлія ВАСИЛЕНКО. — Приїхав «Водоканал», прибули електрики. Електролінії, підключені до котельні «Спеценергоком», забрали і підключили до інших ЛЕП. Насоси працюють.

Це питання вирішили, але ж проблема лишилася. Так міркують мешканці на Елеваторній. Опалення від цієї ж котельні. Якщо буде борг, енергомережі знову відключать світло.

— Якщо взимку не стане світла, сидітимемо без опалення, — переживає Юлія Василенко.

Борги за тепло є у самих мешканців. По 50 тисяч гривень, по 100 тисяч. Причому ті, хто вчасно платив і платить, стали заложниками ситуації.

— Ця причина існує в тому числі, — погоджується 60-річний Віктор КОЗЛОВ, директор  ПП «Спеценергоком». — Держава плату за тепло не піднімає — мораторій. Хто виплатить різницю? Економічно тариф на сьогоднішній день набагато більший, ніж затверджений для населення. Якщо мешканці навіть повністю все заплатять, все одно лишиться вдвічі більша сума (боргу). Тому газівники нас відключають, електрики відключають. Бо платити нічим. А держава різницю в тарифах не платить.

Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки