«40-КІЛОГРАМОВОГО ГОДУВАЛЬНИКА ВИНОСИМО-ЗАНОСИМО, ЩЕ Й ПРИСТІБАЄМО НА ЛАНЦЮГ»

30.01.2023 | Місто
На ганку біля входу в перукарню «Бьюті Спейс» на вулиці Гончій у Чернігові гурчить генератор. Пристебнутий до перил товстенним блискучим ланцюгом, накритий цупкою плівкою.
— Наш годувальник, — виходить на ганок 26-річна Софія ШУМІЛОВА, майстриня, гладить генератор рукою. — Тепер ми працюємо хоч є світло, хоч немає. А головне — клієнти від нас виходять із висушеним волоссям.
Софія придбала генератор власним коштом. За 27 тисяч гривень. Може забрати додому, якщо знадобиться. Але поки що на роботі він потрібніший.
— Знайшла в магазині на Ремзаводі, — пояснює. — А ще купила дві пляшки мастила. Першу залили в генератор, і він працював десять годин вхолосту. Потім це масло злили і заправили нове. Нам порекомендували зробити так, щоб генератор фуричив і не ламався.
Ланцюг купували окремо, метр — 250 гривень. Треба три метри і замок. Замовили, чекаємо чохол. Коли генератор стоїть на відкритому повітрі, треба, щоб був або під навісом, або в спеціальному чохлі, усередині якого спеціальна піна,що не загоряється. Вода не потрапляє і трохи «прибиває» шум.
У перукарні є світло, увімкнені праски для вирівнювання волосся. Правда, трохи пахне бензином. Це від генератора. На ніч його заносять у приміщення, уранці виносять. Запах вивітрюється поступово. Хвилин через десять принюхуєшся і вже його не відчуваєш.
— Клієнти не скаржаться. Особливо дівчата з довгим волоссям, які приходять на фарбування, інші процедури. Найдовше на генераторі працювали шість годин. Поки були клієнти. А світла не вмикають по 8-10 годин.
— З генератором працюємо вже третій тиждень, — додає 37-річна Юлія ЛАКОЗА, перукарка.
— Їсть півтора літра на годину. Заливаємо «А-95 євро», — розповідає Софія Шумілова. — Потужність генератора — 2,8 кіловата. Але максимально віддає десь 2,6 кіловата. Генератор дозволяє нам увімкнути всі праски для волосся, машинки, клімазон (сушарка, для прискорення процесу фарбування та завивки волосся), світло. Або один фен. Його потужність може бути 2500 ват. Я обзавелася «легшим», на 1200 ват.
— Я принесла з дому «дідуся», — показує свій фен Юлія. — Старенький, але на 1800 ват.
— У вас чотири робочих місця, якщо відразу всім клієнткам помили голови, як обираєте, кого сушити першою?
— Один фен — це краще, ніж нічого, — каже Софія. — Зазвичай, хтось миє, хтось фарбує, а хтось із феном. Намагаємося підлаштуватися. У нас і мийка одна на всіх, з нею проблем не виникало.
— Змінився цінник?
— Трішки. Майже пів листопада не працювали. А оренду платити треба. Підскочила комуналка. Подорожчала електроенергія. Після нового року обіцяють ще підняти.
— Тепла водичка є?
— Бойлер на 200 літрів. Поки світло не вимкнуть, встигає нагрітися.
— Хто купує бензин?
— Грошима скидаємося. Паливо купую я. Чоловік Саша їздить машиною на заправку, нам привозить. Сама заправляю або з Сашею разом.
— Хто відповідальний за генератор, хто витягає-затягає кожного ранку?
— Я, — гордо відповідає Софія. — Я про них уже знаю все і можу без проблем проконсультувати.
— А ремонтувати де, знаєш?
— Ні, — сміється. — Дай Бог, щоб і не довелося дізнаватися. Рік на гарантії. У нас велика надія, що після цієї зими він нам більше не знадобиться.
— Було таке, що всі разом генератор затягували. 40 кілограмів. Метрів три. Плюс ще каністра, в якій 15 літрів бензину. Спину зірвати можна запросто. «Кидаємо» провід, — показує на білий шнур, що йде від генератора до розетки. — Між коробкою і дверима — добра щілина, шнур проходить ідеально, і двері майже повністю зачиняються.
— Над вами три поверхи з квартирами, сусіди не сваряться?
— Одна приходила. Казала: «Жити не-мож-ли-во, коли працює генератор. Зробіть його тихіше!» Це ще її вікна виходять на той бік вулиці, де гуде один генератор, а не на той, де шість поруч вряд. Інша сусідка такого ж приблизно віку проходила повз, коли я його витягала. Похвалила. Сказала, як ця русня задовбала, але нас не подолати.
— Знайомі розповідали, у перукарню біля «льотки» теж купили генератор, — згадала Юлія Лакоза. — Приміщення в житловому будинку. Сусіди викликали поліцію. Але чим ця історія закінчилася, не знаю…
І супермаркети
Великі продуктові супермаркети під час відключення світла запрацювали, і теж завдяки генераторам. «Велмарт» на Масанах, «Седам», що на Красносільського (це теж Масани). І на вулиці Заньковецької, що на Старій Подусівці. Маленькі продуктові бутики з цією проблемою впоралися ще півтора місяця тому.
Юлія СЕМЕНЕЦЬ
Фото автора
На знімку: Софія Шумілова біля генератора на ганку перукарні