Монашки в Єлецькому монастирі живуть. Успенський собор зачинений. Правиться в Трапезній Петропавлівській церкві
Головна » Місто » Монашки в Єлецькому монастирі живуть. Успенський собор зачинений. Правиться в Трапезній Петропавлівській церкві
15.08.2024 | Місто
Єлецький монастир повернули заповіднику?
Монахині, послушниці, робітники чернігівського Свято-Успенського Єлецького монастиря вже знають, що їх хочуть виселити. А монастир передати заповіднику.
Єлецький монастир стане музеєм? З таким запитанням «Весть» звернулася до 53-річної Наталії РЕБРОВОЇ, очільниці Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
— Зараз я не готова дати відповідь, — сказала Наталія Реброва. — Тільки завершилися суди. Винесли рішення абсолютно однозначне. Воно оприлюднене.
Нагадаємо, що заповідник «Чернігів стародавній» позивався до управління Чернігівської єпархії УПЦ (московського патріархату). Спір полягав у зобов’язанні церкви повернути майно заповіднику. Майно — це комплекс споруд: Успенський собор, дзвіниця, келії, мури.
А також у зобов’язанні вказано усунути перешкоди в користуванні майном шляхом виселення.
Північний апеляційний господарський суд, що в Києві, 4 липня цього року постановив апеляційну скаргу заповідника задовольнити. Рішення Господарського суду Чернігівської області скасувати (воно було на користь УПЦ). Прийняти нове рішення: позовні вимоги заповідника задовольнити повністю.
Тобто, виселити. Що ж буде з монахинями?
— Я так само турбуюся про їхню долю, — зауважила Наталія Реброва. — Але є закон і є законодавець.
Наталія Борисівна нагадує, що Єлецький монастир — це власність держави. Відомо, що вони (керівництво Єлецького монастиря) готують касаційну скаргу. Але рішення апеляційного суду вже винесене. І законослухняні громадяни мають його дотримуватися.
Корів вивезли в село
30 липня ополудні в Свято-Успенському Єлецькому монастирі Чернігова спокій і тиша. І робота.
Кожен робить своє. Ще на вулиці чіпляються жебраки, тицяють майже в обличчя стаканчики з монетами. При вході підмітають робітники. Теж мають з цього копійчину чи шматок хліба. Хоч і заперечують.
— Я просто віруючий, прихожанин, — відвертається, акуратно підмітаючи сухе листя, Володимир НІКІТЕНКО.
Біля одного з приміщень стоїть автівка, чорний джип, на якому їздить ігуменя Марія, управителька монастиря. Вона з Березни на Менщині.
Очима шукаю корів. Їх доглядали черниці та послушниці, допомагали й робітники.
— Корів вивезли в село,— пояснила 40-річна матушка Іоанна. — Монастир можуть закрити. Куди тоді їх? Кізочки нині є. Одна доїться, а то козенята.
Матушка Іоанна худенька, у чорному поношеному приталеному піджаку. На ногах сірі черевики. Привітна, але невесела.
У монастир прийшла після училища при чернігівському КСК. Чому, згадувати не любить. Тут уже десятиліття.
Звикла до смирення. До розпорядку. О шостій вранішня молитва. Інколи треба встати й о п’ятій і навіть о третій. Усе залежить від церковних свят, служби. І навіть від роботи.
Її вистачає. Але монастир у місті і селі — дві великі різниці. У місті достатньо помічників.
І от, можливо, доведеться виїжджати.
П’ять десятків черниць, послушниці, робітники
В Єлецькому монастирі п’ятдесят черниць. Живуть на його території в келіях. А ще послушниці. А ще три-чотири робітники. Сторож. Що буде з ними?
— Господь сильніший розпоряджень, — вірять насельниці. — Головне, щоб ми боліли за свою справу. І він нас не залишить.
Свято-Успенський Єлецький жіночий монастир (у народі просто Єлецький) на вулиці князя Чорного. Входить до складу Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
Заснований у 1060 році князем Святославом як чоловічий монастир. У 1239 зруйнований монголами. У 1623 відновлений за поляків. У 1921 закритий радянською владою. У 1944-1964 роках належав, цікавий факт, філармонії.
Пам’ятник національного значення. У складі заповідника підпорядкований Мінкульту.
З 1992 року в Єлецькому служить УПЦ, українська православна церква (московського патріархату). Будівлі в оренді.
Поступово з УПЦ стосунки розривають. Спаський собор — на Валу, теж був в оренді, став музеєм. Троїцький зачинено. Успенський собор Єлецького монастиря зачинено. Правиться в трапезній Петропавлівської церкви (17 століття). Приземиста видовжена споруда на території цього ж монастиря.
Що буде з монашками? Можливо, виїдуть в Преображенський Новгород-Сіверський чоловічий монастир. Там УПЦ міцно стоїть на ногах. А чи довго так буде?
— Кажуть, усюди закриватимуть, — переживають.
А Петропавлівська церква просто рясніє образами. На стінах майже суцільно — ікони. Богородиця, Спаситель, святий Феодосій, свята Трійця… Деякі в красивих різних кіотах (захисних рамах-шафках). Невже так було й раніше?
— Частину ікон перенесли з Успенського собору, — пояснює 55-річний Андрій ПИЛЬНИК, робітник при монастирі.
По суті, дві церкви вмістилися в одній. Зняли престол (стіл у центрі вівтаря) в Успенському. Познімали ікони. Кіоти в Петропавлівську церкву перенесли.