«Трогав за попу і пошло жартував. Скаржилась вчителям, але мені не вірили»

5.10.2023 | Кримінал, Про простих

Марина Плужник, колишня учениця, про скандал у ліцеї № 32. Фото з особистого архіву Марини ПЛУЖНИК

Минулого тижня Чернігів сколихнув скандал у ліцеї №32, що в районі «Градецького». Батьки четверокласниці написали заяву до поліції на Віктора Романенка, вчителя фізкультури. Чоловік, за словами батьків, заводив дитину в підсобне приміщення, обіймав, цілував, просив залишитись після уроків, робив масаж. Потім свідчення почали давати батьки інших учнів. Говорили про те, що їхніх дітей цілував, гладив  животики, відпускав непристойні жарти. Розповідають, що раніше Романенко працював у школі №9. Його звільнили. До ліцею №32 прийшов у 2019 році з дитячо-юнацької спортивної школи №2. У вільний час Віктор Романенко займався фото- та відеозйомками. Знімав у дитячих садочках та школах.
28 вересня ввечері батьки зібрались, щоб поспілкуватись з адміністрацією школи №32. Людмила Тарасюк, директорка, пішла на лікарняний, а завучі, за словами батьків, спочатку виходити до них не хотіли, мовляв, воєнний час і отак неочікувано збиратись не можна. Але врешті поспілкувались в актовій залі.
Батьки обурюються, як могли вчителі бачити таке і нічого не робити. У школі ж стверджують, що жодної скарги на фізкультурника не було, як і претензій до його роботи.
Проте колишня випускниця ліцею №32, нині 19-річна Марина ПЛУЖНИК розповіла про «прояви уваги» до неї особисто, коли дівчина ще вчилась у школі. Зараз Марина живе у Вроцлаві, Польща. Працює адміністратором у приватній мовній школі Raccoon school.
Школа українська, у Польщі — філіал.
— З новин я в шоку, — не стримує емоцій дівчина. — Я випускниця ліцею№32 2021 року. Навчалася там з першого по 11 клас. Коли він прийшов до школи, я була в дев’ятому класі. У десятому класі він почав заміняти в нас на уроках. Ми з подружкою зайшли в підсобку за волейбольним м’ячем. Там же, у підсобці, у них є дзеркало. Глянули на себе, чи все добре. Учитель якраз був там: «Дівчата, у вас така сексуальна фігура. Мабуть, десь займаєтесь», — пригадує Марина. — Мене ще тоді це насторожило. Це було неприємно. Подумала, може, це він так жартує.
Другий випадок стався в актовій залі, де проходила репетиція. Я та ще одна дівчина співали в мікрофон. І тут він починає пошло жартувати стосовно того, як ми тримаємо мікрофон у руках, як ми повинні тримати його в руках.
— Чому він тоді взагалі був у залі?
— Так часто бувало, що вчителі приходили на репетиції подивитись. Або приходили поговорити з завучем, яка була на репетиції.
Але найогиднішою була ситуація під час репетиції випускного вальсу. Він спочатку сфотографував. У нас були спіднички, які підлітали. Він підходить до мене: «У тебе спідничка добре підлітає». Я здивувалась такому зауваженню. А він: «Та не соромся ти так». Дає мені п’ять і його руки лізуть мені на попу.
— Ви в своєму розумі. Не треба мене так чіпати, — обурилась тоді я. — Руки прибрав.
У школі кажуть, що раніше ніхто не скаржився. Я особисто говорила вчителям і завучу Олені  Ячменнік про те, що він робить, про його жарти. Ніхто на наші скарги не зреагував. Мовляв, може, це він так жартує. Мені було дуже образливо, що ніхто не повірив. Насправді я ж не одна така. Мене потрогав за попу, а що з іншими далі зробить?
Якось спілкувалась з дівчатами з села Хмільниця, що під Черніговом, поруч живе бабуся. Розповіла про ситуацію з фізруком. Попросили показати його фото. Знайшла у фейсбуку. Ті впізнали. Кажуть, знімав у них на випускному. І теж підкатував до дівчини.
26 вересня Романенко звільнився зі школи. Як стверджують батьки, заднім числом. Його перевіряли на детекторі брехні, поліція дивилась ноутбук.
Наразі поліція проводить досудове розслідування за фактами приховування тяжкого злочину та розбещення неповнолітніх. Опитали понад 40 учнів та вчителів школи.
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом прокуратури відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 156 Кримінального кодексу України (розбещення неповнолітніх), яка передбачає позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з можливим позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Правоохоронці встановили, що раніше жодних заяв та повідомлень щодо вчинення розпусних дій цим вчителем до поліції не надходило. Однак, слідство отримало інформацію, що фігурант провадження міг скоювати такі діяння в минулому.
Також 28 вересня слідчі поліції відкрили провадження за статтею 396 Кримінального кодексу України (приховування тяжкого злочину) щодо посадових осіб установ освіти Чернігова, які могли приховати можливі факти розбещення неповнолітніх вчителем.
Поліція продовжує опитувати школярів. До процесу залучені співробітники ювенальної превенції, слідчі, дільничні офіцери. Та попри таку кількість свідчень поліція закликає громадян звертатись, якщо вони мають якусь інформацію чи потерпали від таких дій у минулому. Телефонуйте за номерами: 093-965-06-22 (Оксана Огненко, керівник ювенальної превенції поліції області) або 102.

У лікарні

— Він у лікарні, загострився діабет, — через ледь прочинене вікно приватного будинку неподалік  ліцею №32 відповідає 24-річний Владислав, син Віктора Романенка. — Упевнений, що це від нервів.
— Як ви відреагували на таку новину про батька?
— Був шокований.
У міській лікарні №2 підтвердили, що мають такого пацієнта у відділенні інтенсивної кардіології.

Олександр ЛОМАКО, в. о. міського голови:
— Я був шокований цією історією. Звісно, до вироку суду звинувачувати нікого не можна. Але підозра і скарги батьків на розбещення вчителем їхніх дітей — це дуже серйозно. Такого не має бути в наших школах!
Як міська влада зробимо все, щоб захистити наших дітей. Тому моя реакція була швидка і досить жорстка:
1) терміново звільнити вчителя;
2) публічно говорити про проблему, нічого не приховувати. Це стимулюватиме батьків говорити незручну правду та допоможе слідству. Замовчати чи затягнути питання вже не вийде;
3) потрібно виробити механізм, щоб люди, на яких були скарги чи підозри на сумнівне поводження з неповнолітніми, не могли спокійно влаштуватися в інші заклади на території міста, де працюють з дітьми. Це і спорт, і культура, шкільна і позашкільна освіта, незалежно  від права власності. Це дуже серйозне питання, тому і ставлення відповідне.

Марина ЗАБІЯН

Віктор Романенко. Фото з соціальних мереж