Антоніні Ємельяненко загрожує від семи до п’ятнадцяти років тюрми

14.06.2024 | Кримінал, Про простих

21-річну Антоніну Ємельяненко підозрюють в умисному вбивстві батька, 50-річного Павла Ємельяненка. Шість разів вистрелила з пістолета Макарова. Зараз Антоніна в СІЗО.

Історія вбивства сколихнула Чернігів, її активно обговорюють. Кажуть, дівчина застрелила батька в туалеті. Передьоргувала затвор пістолета так сильно, що вилетів запобіжник. Він валявся, як і гільзи, у квартирі.

Матері в ту жахливу хвилину не було вдома. Дівчина подзвонила їй. А також написала Світлані Безпалій, викладачці музичної школи: «Світлано Станіславівно, доброї ночі! Мене не буде не знаю скільки, я в поліції. Вбила батька». Тоня закінчувала музичну школу. Грала на бас-гітарі. А ще навчалася на третьому курсі чернігівського політеху.

В судовій ухвалі сказано: «06.05.2024, близько 18 год. 40 хв. Антоніна, перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння, знаходячись за місцем свого проживання у ході сварки, що виникла з мотивів неприязних відносин, з метою заподіяння смерті батьку, діючи умисно та бажаючи настання наслідків у вигляді смерті, з 9-мм пістолета «Макарова» здійснила не менше п’яти пострілів в область спини та одного пострілу в область голови, спричинивши останньому тілесні ушкодження у вигляді масивної крововтрати, множинних вогнепальних поранень грудної клітки та голови з ушкодженням внутрішніх органів, від яких він помер на місці події».

Жителі будинку номер 2 по проспекту Левка Лук’яненка, де сталася трагедія, розповідають, що в родині не один рік було домашнє насильство. Особливо потерпала донька. Дівчина не посміхалася, подруги до неї не ходили. Єдиною втіхою для неї була музика і чотири пса, які живуть у квартирі. Ще зі шкільних років, не зважаючи на погоду, вона тричі на день вигулювала їх. Хоча батько днями був вдома. Вранці лише відвозив дружину на роботу. Вона працює у логістичній фірмі керівником одного з напрямків.

Сусіди не бачили, щоб Павло ходив на роботу. Начебто колись підробляв масажистом і на продуктовій базі. Жив коштом дружини. Здоровий, під два метри. На людях поводився спокійно. В домі п’яним його не бачили, а що коїлося за дверима квартири, могли лише здогадуватися. Адже Ємельяненки старалися якомога менше спілкуватися з сусідами. Якщо хтось помирав у будинку і на похорон збирали гроші, ця сім’я дверей не відчиняла. Щодо пістолета «Макарова», котрий здебільшого на озброєнні у правоохоронців, жителі будинку кажуть, що Павло, дійсно, міг його купити у березні 2022 року. Тоді в місті було дуже багато військових і зброю можна було придбати навіть за пляшку горілки.

Про Тоню відгукуються лише позитивно і дуже жаліють. Не вірять, що дівчина буда нетверезою, коли вбила батька. Припускають, могла випити після того, як застрелила, щоб зняти стрес. З ким не говорила, впевнені, що експертиза не підтвердить наявність алкоголю в організмі. Коли приїхала поліція, дівчина поводилася спокійно.

— Дуже, дуже шкода дитину, вона ж виросла на моїх очах, — бідкається 69-річна Ніна КОДЕНЕЦЬ з першого поверху. — Квартира у них трикімнатна. В школі Тоня вчилася успішно. Закінчила музичну школу, грала на баяні. Таня, її мама,  була життєрадісна, доки не вийшла заміж. Павло прийшов до них. Тривалий час сім’я жила з батьками Тетяни, з часом ті переїхали на Лісковицю. У січні розмовляла з батьком Тані. Питала про Павла. Сказав, що зять сидить на шиї у Тетяни.

— Квартира її батьків, чому не вигнала Павла або самі не пішли від нього, якщо  знущався? Як кажуть, ріж полу і тікай.

— Тоня казала, що мамі було його шкода, в нього нікого немає, а ще вони Павла боялися. Одна з сусідок казала їм: «Йдіть, бо буде лихо». І лихо сталося. Я зрозуміла б, якби не було куди і ні за що, а так… Говорять, матір Павла невідомо де у росії. Був батько, помер. Однокімнатну квартиру дід переписав на Тоню. Тоня мені розказувала, що вони її здають.

 — То виселили б квартирантів і хай би йшов Павло туди жити. Чи дівчина туди пішла.

— Вона боялася маму покинути. Хороша дитина не витримала… Якось я впала і сильно забилася, що й ходити не могла. А близьких на той час вдома не було. Так Тоня щодня в один і той же час приходила і приносила мені ліки, мазала маззю, переживала за моє здоров’я, підбадьорювала. Приносила то цукерку, то вафельку, казала, це для того, щоб у вас з’являлися позитивні емоції і швидше одужали. Я цікавилася — в тебе друзі є? Відповідала, що так.

Не скажу, що Павло агресивно поводився з сусідами. Вітався, був небагатослівний. Коли ми сиділи у підвалі під час облоги Чернігова, вдома калантирив. Було чутно, як грюкав, наче щось громив. Тоді кілька чоловіків з під’їзду зібралися і пішли його втихомирювати. Навіть тероборону викликали. Таня і Тоня спустилися у підвал, були дуже налякані і пробули з нами до ранку. Антоніна принесла зламану швабру, так і залишила її у підвалі. Як вони потім потрапили до квартири? Він зачинився.

У нього була рушниця. З нею напідпитку ходив під будинком і казав нам: «Нє бойтєсь, я вас охраняю». Наш дім навпроти райлікарні, один чоловік бензокосою косив траву. Павло як підскочив до нього, як схопив, ми думали задушить. Накинувся за те, що, мовляв, ще рано і люди сплять, а була 11 година дня (!). Якби не вийшли два мужики з лікарні, не знаю, чим би все скінчилося. Одна дівчина зняла це на телефон. На жаль, потім випадково видалила, а так можна було б поліції показати.

***

Протягом 2023-2024 років від Тоні надходило звернення про домашнє насильство у родині. Та згодом Антоніна надала письмове пояснення, що претензій до батька не має, конфлікт вичерпано, допомоги поліції не потребує.

У разі доведення вини Тоні  загрожує від семи до п’ятнадцяти років тюрми.

16 травня в апеляційному суді розглядали скаргу адвоката Михайла Завгороднього на ухвалу Деснянського районного суду Чернігова про обрання запобіжного заходу. Тоді суд відправив її на два місяці під варту.

Адвокат просив змінити дівчині запобіжний захід з тримання у СІЗО на цілодобовий домашній арешт з носінням електронного браслета, адже підозрювана характеризується позитивно. І не може впливати на свідків та матір. «Вона ні разу не судима, студентка, у неї є сталі соціальні зв’язки, є місце помешкання», — казав у суді Завгородній.

Проте Олена ДУДКА, слідча поліції, яка веде справу про вбивство, заперечила проти задоволення скарги. «Важливе значення у даному кримінальному провадженні має саме суспільна небезпечність вчиненого діяння, бо був не один постріл, а шість. Дуже важливе значення має встановлення психічного та психологічного стану підозрюваної. Призначено психолого-психіатричну комплексну експертизу, яка і встановить, має вона суспільну небезпечність чи не має. Встановлено, що вона зверталася до лікаря-психіатра. Потрібно встановити причини, чому так було, і, взагалі, встановити всі причини вчиненого діяння. Зокрема, свідок Зінченко вказує, що неоднозначно характеризується вся сім’я (зокрема і вона, і батько, і мати). Це необхідно встановити під час досудового розслідування, тому на даний час всі слідчі дії тривають, експертизи тривають».

Її підтримав Вадим КАРАСЬ, прокурор, процесуальний керівник у кримінальному провадженні. Він зауважив, що рішення слідчого судді про тримання під вартою є обґрунтованим і законним.

Порадившись, колегія суддів ухвалила: відмовити у задоволенні клопотання адвоката, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

На засіданні підозрюваної Антоніни Ємельяненко не було. Як сказав її захисник, вона не заявляла про доставку в суд. В кінці зали тихенько сиділа 46-річна Тетяна Ємельяненко, мати. Лише одного разу її брови піднялися від здивування, коли почула слова слідчої, що їх родина характеризується неоднозначно.

 Валентина ОСТЕРСЬКА