У Деснянці — вода з крана

6.03.2024 | Будмайданчик

Новобілоуська громада ремонтує пошкоджений водогін за кошти донорів, ще й нові мережі прокладають

В Новобілоуській територіальній громаді, що під Черніговом, обновили частину водопроводу і прокладають новий. Вперше в історії села Деснянка в будинках потече вода з крану.
Новий Білоус, Деснянка, Старий Білоус, Халявин зазнали руйнувань під час вторгнення. Халявин і Деснянка були в окупації. Громаді допомогли міжнародні донори.

1. «Тиждень рив траншею, труби підвів, лічильник купив»

Найбільше пощастило селу Деснянка. Там центрального водогону не було зовсім. 78-річний Петро КУЖЕЛЬНИЙ в Деснянці живе 50 років, підтверджує:

— До війни про воду з центрального водогону тут і не чули. В кожному дворі колодязі. Або свердловини, їх п’ять на все село. Зі своєю жінкою Галею я познайомився в автобусі, розговорилися, так і переїхав до неї в Деснянку. Це хата її діда і баби, ще з 1920 року.  Все життя водичку смачну з колодязя пили. І не повмирали. Яка буде з крану, не знаю. Думаю, зразу потече іржава. Як всі попідключаються, багато братимуть, стане ловка.

Петро Кужельний біля свого дому у Деснянці викопав траншею для водогону

Кілометр водогону вже проклали.

— Труби почали класти по нашій вулиці взимку, — веде по двору дід Петро. — Як до нас дорили, в січні, я почав копати траншею у дворі, до будинку. Все робив сам, нікого не наймав. За тиждень впорався. І сусіди мої до своїх будинків провели. Рили від колодязя, що біля двору. Глибиною копав собі по шию і шириною пів метра. Тоді заклав труби. Їх треба було купувати за власні гроші. В дім ще не завів. Лічильник на воду купили, лежить у хаті. 650 гривень віддав. Краники придбав. У дві тисячі гривень вклався. Сільрада підключить абонентів, а тоді вже  укладемо договір з «Чернігівводоканалом».

Дід Петро ще не знає, що укласти договір напряму не вийде.

— По новому законодавству не можна, щоб мережі були на балансі в сільраді, а договори споживачів — з водоканалом. Треба передати мережі комунальному чи приватному підприємству або кооперативу, котрі будуть їх обслуговувати. І вони заключать договір з водоканалом, а люди — з цим підприємством, — уточнює Юрій ТКАЧЕНКО, заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів Новобілоуської громади. — У нашій громаді вирішили передати водопровідні мережі з балансів сільрад на баланс уже існуючого КП «Редьківське». Процес передачі триває. Бо ще і ремонтуємо, і будуємо. Якби «Редьківського» не було, ми б щось подібне створили.

Юрій Ткаченко

— Як погодні умови дозволять, роботи продовжать, — радіє тим часом Петро Кужельний. — Перейдуть на сусідню вулицю. Нам на вулиці встановили колонку. На всякий випадок. Для всіх. А я потихеньку умивальничок поставлю. Думаю, восени цього року вже з водою будемо. Зручно, не треба до колодязя йти. Будемо чаювати родиною. Ложку помить, суп зварити.

Ось він, — показує колодязь. — Теж будемо користуватися. Ще ж худоба є. Із того краника, що стоятиме в хаті, корову здорово не напоїш. Лічильник гроші рахує. Корова випиває 50 літрів за день. Під апетит може випити і два відра за раз. Як кожного дня стільки качати, грошей не вистачить.

Так і є. До січня куб води в громаді коштував 12 гривень. Зараз — 24, при собівартості 50. Для порівняння, для чернігівців куб води зараз коштує 15 гривень при собівартості 40. Частину витрат водоканалу компенсує Чернігівська міська рада.

72-річний Володимир ЖИДОК, керівник комунального підприємства «Редьківське», додав, що 24 гривні за куб — ціна для всіх мешканців громади. Як тільки добудують новий водогін в Деснянці, теж заберуть на свій баланс. Всі прориви або інші аварійні ситуації КП «Редьківське» вирішує власними силами. Вода збиткова для підприємства. Але за рахунок надання інших послуг — вивозу сміття, поточних ремонтів, надання послуг транспорту та інше, покривають затрати, що дає змогу утримувати тариф на воду. Якщо електроенергія знову не здорожчає.

 

За даними, які надала Людмила Плєшкова, заступниця начальника комунального підприємства «Редьківське», за минулий рік на буріння свердловини з водорозбірною колонкою в Деснянці було витрачено 1 мільйон 813 тисяч 803 гривні.

Із бюджету сільради пішло 634 тисячі  гривень. На експертизу — 62 тисячі гривень. Та 1 мільйон 117 тисяч гривень із обласного бюджету, в рамках обласної програми «Питна вода». На будівництво нового водогону, довжиною у сім кілометрів,  матеріали надав благодійний фонд «Нью вей» на суму два мільйони 340 тисяч  гривень.

На будівництво першої черги, кіломет­ра водогону, із бюджету сільради витратили 443 тисячі  гривень. 331 тисячу 622 гривні надав благодійний фонд.

На будівництво водопровідної мережі в Халявині було витрачено чотири мільйони 56 тисяч гривень. Із бюджету сільради — два мільйони 607 тисяч гривень. Матеріали на чотири кілометри водогону надав благодійний фонд. На суму 1 мільйон 849 тисяч гривень.

На будівництво водогону 1,37 кілометра в Старому Білоусі благодійники витратили 1 мільйон 202 тисячі гривень.

В 2022 році в Новому Білоусі провели реконструкцію  водозабору, пробурили нову свердловину на суму 1 мільйон 339 тисяч гривень. Кошти надало посольство Швейцарії  в Україні.

Встановили нові водонапірні башти в Рівнопіллі, Роїщі, Халявині. На суму два мільйони  840 гривень. Роботи оплатив благодійний фонд «Нью вей». А ще придбав набори інструментів та обладнання для комунального підприємства, що обслуговує мережі. На суму 459 тисяч гривень.

2. Старий Білоус: для модульного містечка

За словами Миколи НЕХАЯ, старости Старого Білоусу, водопровід в селі прокладали з 1999 по 2005 рік. Мешканці створили кооператив, за власні кошти ремонтували труби. Після того, як Старий Білоус увійшов до Новобілоуської громади, водопровідну мережу взяли на баланс громади. В селі 800 абонентів, які користуються центральним водогоном.

Микола Нехай

Благодійний фонд зайшов в громаду через київську Асоціацію водоканалів України. За півтора року допомогли прокласти більше кілометра нової мережі. В Старому Білоусі встановлене модульне містечко, де зареєстровано 40 жителів, будинки яких зруйновані повністю. До містечка також вели новий водогін.

Зараз за кошти громади розробляють проєкт з реконструкції мереж. На деяких вулицях малий діаметр труби. Особливо це відчувалося в літній період, коли всі поливають городи. Тиск слабкий. Завдяки реконструкції замінять трубу, діаметр був 20-50 сантиметрів, а покладуть 100-ку. Для того, щоб у мешканців був якісніший тиск води, новий водопровід закільцюють та встановлять додаткові пожежні гідранти.

Дім Олесі БРУСКОВОЇ крайній по вулиці Чернігівській у Старому Білоусі. Добудували, зробили ремонт, заїхали за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення. Від будинку лишилися стіни. В листопаді для них у дворі встановили окремий модульний будинок від американського фонду. Власниця каже, що влітку до їхнього двору вода через вузьку трубу майже не доходила.  Родина провела воду  до свого тимчасового житла, а коли відбудують дім, підключать воду з центрального водогону і туди.

Олеся розповіла, що до колодязя довелося копати 500 метрів. Траншею вирив чоловік, зекономили. Сусідка наймала людей, ті за метр брали 500 гривень.

Загалом донори виділили будівельних матеріалів на 13,5 кілометрів мереж у селах громади. Роботи почалися з літа 2023 року. Завершити повинні до липня цього року. Це були умови від донорів. Влітку всі роботи повинні бути виконані, абоненти підключені. Фонд за цим спостерігає.

Спеціаліста, який би займався тільки пошуком інвесторів, в громаді немає. Юрій Ткаченко каже, що донори звертаються спочатку до обласної військової адміністрації. На нарадах повідомляють всім постраждалим  громадам, хто заходить в область і з якою допомогою. А ще, каже, спрацьовує «сарафанне радіо». Донори їдуть з допомогою в одну громаду, колеги підказують, де ще є постраждалі.

Громада вкладає також власні кошти.

3. Халявин: для психоневрологічної лікарні

На території Халявина, за селом, розташована психоневрологічна лікарня. Обласного підпорядкування. До вторгнення воду подавав «Чернігівводоканал». Мережа була пошкоджена під час бойових дій. Донори з Америки виділили гроші і постачання води до лікарні зусиллями облради частково відновили. Були розмови і про те, щоб розробити  альтернативне водопостачання, пробити окрему свердловину. Але поки що на цьому напрямку тихо.

В Халявині відновили стару мережу на двох вулицях. П’ять кілометрів проклали до будинків, де не було водопроводу зовсім.

Юлія СЕМЕНЕЦЬ. Фото автора

Газета “Весть” продається в кіосках і на розкладках у супермаркетах, у поштових відділеннях Чернігова та області, а також її можна передплатити на сайті “Укрпошти”.

Пошук по сайту