46-річний Сергій ГАРУС, голова «Асоціації об’єднаних територіальних громад Чернігівщини», волонтер, на своїй сторінці в соцмережі «Фейсбук» виклав фото білого «Хюндаю Палісад» з чорним номерним знаком «4001 В1». «Вартість нового автомобіля із салону — більше двох мільйонів гривень, — стверджує Сергій Іванович і додає, що, наскільки йому відомо, це авто на початку війни представники ОВА вилучили з чернігівського автосалону «Богдан-Авто» за адресою проспект Миру, 241. Начебто для потреб оборони міста військовими. Натомість, у результаті, дане вилучене авто слугує потребам обласного чиновника, В’ячеслава Чауса, начальника обласної військової адміністрації. «Евакуює» Чауса з роботи до ресторану, а з ресторану — додому», — пише Гарус. І звертається до СБУ та ДБР з проханням вивчити вказані обставини, провести перевірку та надати правову оцінку. «Чи не була б така автівка корисніша на фронті у військових, ніж у тилу в чиновників?» — запитує Гарус. Інформація швидко розлетілася просторами інтернету, викликала жваве обговорення в Чернігові. А в телеграм-каналі «Украина Сейчас» за два дні набрала 570 тисяч переглядів.
— Коли бачили Чауса на цій машині? Їздить сам чи з водієм?
— Неодноразово бачив у місті, — розповідає Сергій Іванович. — Він і сам був за кермом, і з водієм. На цій машині і він приїздив у громади, і його заступники. Коли був у Ягідному, біла машина фігурує в репортажах. Стоїть на задньому фоні. Саме це авто заїжджало у двір адміністрації на Красній площі. Якщо в когось будуть запитання, то свої слова в мене є чим підтвердити. Чому невійськова особа їздить на машині з військовими номерами? І чому не на службовій машині, що є на балансі облдержадміністрації? І чи не корисніше, щоб ця машина не возила ТОП-чиновника, а допомагала ЗСУ на фронті?
— Чи знаєте, до якої військової частини був переданий «Хюндай»?
— Ні, так глибоко не цікавився. Якщо їздить посадовець із адміністрації, то, логічно, номерні знаки повинні бути білими. Номерні знаки синього кольору — поліцейські, чорні — військові. Значить, авто повинне використовуватися військовими. Я знаю випадки, коли військові власні гроші здавали на автівки, допомагали волонтери, прості люди.
— Ви виклали фото, де авто повертає від Центрального ринку до міської податкової. Коли було зроблене це фото?
— Ще влітку. А машину в Чернігові бачив на минулому тижні в районі «Градецького». Днями прочитав інформацію про ТОП-чиновника Кирила Тимошенка, заступника керівника Офісу президента. Він відмовився їздити на «Шевроле Тахоє», передав військовим.
— В інтернеті багато коментарів: і підтримка, і критика у ваш бік.
— Мені було дуже неприємно. Особливо коментарі від особового складу ОДА. Де один із керівників, замість того, щоб пояснити суспільству ситуацію, дозволив собі переходити на особистості, ображати і мене, і коментаторів. Я жодного образливого слова не написав. Є ситуація і є запитання. Вважаю, що під час військового стану люди мають право знати цю інформацію.
Автосалон «Богдан-Авто» працює. У відділі продажу стоїть п’ять автомобілів. Працівники про цю історію чули, але не обговорюють.
— Я зараз у відпустці, не в місті, — каже телефоном Тарас ЗАЛЯЗА, директор «Богдан-Авто Чернігів». — Усі машини ми передавали згідно чинного законодавства про військовий стан. Автомобілі були передані військовим, адміністраціям, військкоматам.
Ці авто в нас були лише на зберіганні. Це власність дистриб’юторів і органи влади з ними вирішували ці питання. Як саме, мені невідомо.
— Про те, що на одній із машин їздить губернатор, не чув. Але про те, що в Чернігові була важка справа, таке знаю, — пояснює В’ячеслав ХАЛУПКО, директор ПАТ «Закритий не диверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Богдан-Капітал», до складу якого входить чернігівський «Богдан-Авто». — На початку вторгнення із салону забрали 12 автомобілів. Деякі зовсім нові, деякі зі станції техобслуговування, були на ремонті. Потім начебто директор вимагав документи від військових. В якому зараз стані ця вся справа, сказати не можу. Якщо їх забрали, значить, для військових потреб. Для тих, хто захищає Україну. Емоції можуть бути одні, а насправді за документами все може бути законно. Можливо, він має право нею користуватися, бо він є начальником військової адміністрації.
— Є думка, що цей «Хюндай» класний, дорогий, але для військових потреб не дуже підходить.
— Повноприводний автомобіль. Може проїхати будь-де. Можна сказати — всюдихід. Так, він дорогий. Бо напакований електронікою, сучасна машина. 120-мм міномет на нього не поставиш, але автоматів можна перевозити багато, — пожартував В’ячеслав Михайлович.
* * *
Звернулися за коментарем до ОВА. Але з відповіді суть питання залишається неясною.